Fındığın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Fındığın Faydaları , ülkemizde bolca yetişen ürünler arasındadır. Karadeniz bölgesinde yetişen fındık, dünya genelinde %70 oranında fındık ihtiyacını türkiye tarafından karşılanmaktadır. Fındığın bir çok şeye iyi geldiği söyleyebilir. Fındığın cinsel isteksizlik gibi bir çok şeye iyi geldiği söylenmektedir. Aynı zamanda zengin omega 3 asidi, E Vitamini, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallar içermektedir. Uzmanlar tarafından günde 1 avuç fındık tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca özellikle fındığın içindeki yağdan dolayı, böbrek hastalıklarına, taş ve kum düşürmesi olanlara çok iyi gelmektedir.

 

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Özellikle karadeniz bölgesinde yetişen fındık, ülkemizin bir çok yerindede azda olsa yetişmektedir.  Dünya geneline ihraç edilen fındık dünyanın genelinin fındık ihtiyacının %70’ni Türkiye tarafından karşılanmaktadır.  Merak ettiğiniz fındığın faydalarının bazıları şunlardır;

 

Kalp sağlığına iyi gelir, fındığın içersinde lifler sayesinde doymamış yağ asitlerleri ile kalbe gelen kötü kolestrolleri düşürür. Bu yüzden bol bol fındık tüketilmedilir, Kalp krizi yada kalp hastalıklarına yakalanma oranlarını düşürmektedir

Antioksidan Kaynağı,  Aynı zamanda  fındığın içersindeki bol mineralların yanı sıra e vitamini de vardır. Doymamış asitleri ile zengin olan fındık. Proteine ihtiyaç duyan kişiler içinde birebir.

Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar, şeker hastalığına iyi gelen fındık, şeker hastalığına yakalanma riski olan kişiler içinde faydalıdır.

Beyne İyi Gelir,  Fındığın içersinde olan E viamini, minareller ve yağ asitleri sayesinde beyne iyi gelir, hafızayı da güçlendirir.  Alzheimer, bunama gibi rahatsızlıklarada iyi gelmektedir.

Kanser Riskini Azaltır, E vitamini ve aktioksidan özelleri sayesinde kansere karşı olan riski de azaltmaktadır.

Sindirim Sistemine İyi Gelir,  Fındık,  sindirim rahatsızlığı çeken kişiler için çok iyi gelmektedir. Bağırsakları yumuşattığı için kolay şekilde dışkılamayı sağlar.

Eklem Yerlerine İyi Gelir,  Romantizma ağrıları olan kişilerin şiddetle tavsiye ediliyor, kemik hastalıklarına yada ağrıları çekenler için ağrıyı azaltır.

Fındığın Cinsel Faydaları

  • Cinsel isteksizliğe iyi gelir, Cinsel gücü arttırır.
  • İçersindeki  E vitamini ve zengin mineraller sayesinde sperm üretimini arttırır.
  • Her gün bir avuç fındık, yorgunluğunu alır ve enerji verir. Bunlar sonucunda cinsellik sıkıntısı çekenler özellik ile fındık tercih etmelidir.
  • Fındığın Sağlığa Faydaları
  • Zengin Omega 3 Yağ Asidi,
  • Kan basıncını dengeler,
  • Enerji verir

Fındığın Sağlığa Zararları

  • Fındık, yüksek miktarda tüketilir ise kilo aldırır,
  • Yüksek tansiyon hastalarının 1 avuçtan fazla fındık tüketmemesi önerilir,
  • Mide bulantısı, ağızda şişme isha gibi sorunlarda görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir